Ambalajlamanın Teknik Zorluğu

Sürdürülebilir Ambalajlamanın Teknik Zorluğu

2030 yılına kadar AB içindeki tüm plastik ambalajların geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir olması gerekecek. Bu; kâğıt bazlı malzemelerin sıklıkla kullanıldığı birincil ve ikincil ambalajlar için her tür ambalajı ilgilendirecek.

Eğilim açık şekilde ortada ve geri dönüşü yok. Plastik kirliliği açısından tüketicinin çevre ve sürdürülebilirlik endişeleri ve döngüsel ekonomi ilkeleri bilincinin yükselişi, ambalaj endüstrisini daha etik bir ambalajlamaya zorluyor. Bu, tek katmanlı plastik veya kâğıt gibi geri dönüştürülmesi daha kolay malzemelerin kullanılması ve kullanılan malzeme miktarının azaltılması anlamına geliyor. Sürdürülebilir paketlemeye doğru ilerlemek, paketleme makinelerine teknik zorluklar getiriyor. Dahası, daha yüksek sürdürülebilirliğin sağlanması, daha yüksek verimlilikten geçiyor. Nasıl? Okumaya devam edin.
2030’a kadar AB içindeki tüm plastik ambalajların geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir olması gerekecek. Bu; kâğıt bazlı malzemelerin sıklıkla kullanıldığı birincil ve ikincil ambalajlar için her tür ambalajı ilgilendirecek: Plastik şişe şişirme, plastik enjeksiyon ürünleri, ambalaj veya esnek plastik malzemeli her türlü poşet.

Birçok ülke, gerekli geri dönüşüm sistemlerine ve işlemlerine sahip değil
Geleneksel çok katmanlı kompozit filmler karmaşıktır ve farklı film katmanlarını ayırma ihtiyacı nedeniyle geri dönüşümü pahalıdır. Polimer bazlı çok katmanlı ambalaj malzemeleri, farklı polimerlerin ilgili performansını birleştirmek için yaygın olarak kullanılır ve paketlemeye getirdikleri avantajlar çoktur. Bununla birlikte, geri dönüştürülebilirliklerinin zayıf olması nedeniyle, çoğu çok katmanlı malzeme genellikle yakılır veya depolanır. Bu da, döngüsel bir ekonomiye yönelik çabaları etkisiz hale getirir. Ek olarak; birçok ülke karmaşık plastik atıkların geri dönüştürülmesi için gerekli geri dönüşüm sistemlerine ve işlemlerine sahip değildir. Buna karşılık, tek malzemeli filmler tamamen geri dönüştürülebilir. Çünkü, tüm katmanlar aynı tür plastikten yapılmıştır.

Çok tabakadan tek malzemeye geçiş bazı değişiklikleri içeriyor
Üretim süreciyle ilgili olarak, çok tabakadan tek malzemeye geçiş bazı değişiklikleri içerir. Günümüzde operatörler, tüm partiyi başlatmadan önce işlemlerini manuel olarak ayarlamak ve bazı testler yapmak zorundadır. Parametrelerin (zaman, sıcaklık, basınç…) malzeme özelliğine göre ayarlanmasını sağlayan bir modelleme aracı olmadığından, operatörlerin gerçek bir know-how’a ihtiyaç duyduğu belirtilmelidir. Malzemeler bir partiden diğerine değişeceğinden süreç modellemesi bile imkânsız olabilir. Sonuçta amaç; plastiği geri dönüştürmek ve yeniden kullanmaktır. Ancak farklı kaynakları karıştırdıkça, bazen doğrudan fabrikada, bileşim değişir ve bir plastik ne kadar çok geri dönüştürülürse, karbon zincirini ve malzeme özelliklerini o kadar çok kırar. Bu ayarlar karmaşık ve zaman alıcıdır ve çok benzer üretimler için bile malzemeye göre bir partiden diğerine göre bazı değişkenlikler gösterebilir!
Mono malzemelerde dikkate alınması gereken bir diğer özel sorun, özellikle yüksek hız aralığında gerekli sızdırmazlık teknolojisidir. Operatörlerin sızdırmazlık süresi, sıcaklık veya basınç gibi parametreleri ayarlaması gerekir. Bir film için iç katmanın sızdırmazlık bütünlüğünü sağlarken; ısıya duyarlı dış katmanın hasar görmesini önlemek için ısıyla kapatmanın hassas bir şekilde hizalanması gerekir.

Kâğıt tabanlı çözümler ne olacak?
Diğer bir üstün sürdürülebilir alternatif kâğıt tabanlı çözümlerdir. Bu alternatifin daha yüksek çevre dostu olması, esas olarak yaşamın sonu perspektifinde yatmaktadır. Çevreye girdiğinde, kâğıt bazlı ambalaj aylar içinde bozulabilir. Ancak, plastiklerin parçalanması onlarca hatta yüzyıllar sürebilir. Bunların çoğu denize doğru yol alır. Avrupa Çevre Ajansı’na göre, Avrupa sahillerinde toplanan çöpün yüzde 82’si plastik; yalnızca yüzde 2’si kâğıt veya karton. Ayrıca, Avrupa’daki kâğıt geri dönüşüm oranı hâlihazırda yaklaşık yüzde 80’dir.
Proses açısından, sızdırmazlık tabii ki de doğru yapışma teknolojilerini içerdiğinden bir zorluktur. Ancak en büyük sorun, arızalara ve performans kaybına neden olabilecek karton parçacıkları olabilir.

Toplamda daha az plastik
Sürdürülebilir ambalajlamadaki üçüncü eğilim, malzeme miktarını azaltmak için ambalajın yeniden tasarlanmasını içerir. Burada üretim toleransları daha küçük ve hassastır, tekrarlanabilirlik esastır. Özetle; sürdürülebilir paketlemeye geçiş, sorunları önceden tahmin etmek için daha iyi hassasiyet ve süreçlerin daha iyi kontrolünü içerecektir. Ayrıca, üretim değişikliklerinde hızlanma gerektirecektir. Dahası, etik paketleme hedeflerini karşılamak, yüzde 30 veya yüzde 40 ekstra maliyet oluşturabilir. Bu zorluğun üstesinden gelmek için önerimiz budur.

OEE’yi düşünün!
Genel ekipman etkinliği (OEE), önümüzdeki 10 yılın zorluklarını hazırlamak ve azaltmak için çok pratik bir yoldur. Sürdürülebilir ambalaj kesinlikle OEE’yi halatlara yerleştirecektir. Priz süreleri daha uzun olduğundan ve ürün kalitesinin korunması daha zor olduğundan, tüm bu üretim kayıplarını artıracaktır. Bu sorun, makine üreticilerinin yanı sıra, yeni bir üretim hattına yatırım yapmak yerine, makinelerini genellikle yükselten veya yenileyen son kullanıcıları da etkileyecektir.
Örneğin; sürdürülebilir ambalaj alternatifi kâğıt bazlı ise, bu, ürün kalitesinden ödün vererek kirliliği ve ilgili arıza riskini kapsar. Örneğin; piston mili yüzeyinde bir gres filmi tutmak ve toz veya diğer kirletici maddelerin girişini önlemek için yağ tutuculu silindirlerin kurulumunu gerektirir. Bu silindirler, çalışma çevrimi sayısını 4 kat artırmaktadır. Dâhili sıralı hava filtrelerine ve kilit mekanizmasına veya şeffaf kaselere sahip vakum sistemlerinin kullanımını öneriyoruz. Ayrıca, vakum pedi malzemesinin yeterli bir şekilde seçilmesi hat duruşlarını azaltabilir. Kâğıt tozu ortamında kaliteyi sağlamak için son bir alternatif, tozu püskürtmek için vakum uç efektörünün ejektör tarafına pozitif bir basıncın verildiği üfleme özelliğine sahip vakum teknolojisi ürünlerine geçmektir. Ancak, ürün kalitesiyle ilişkili, ele alındığında OEE’yi artırabilecek ve ekolojik alternatiflerin üretim sürecine getirdiği ekstra maliyeti ve güçlüğü azaltmaya yardımcı olabilecek başka sürdürülebilir olmayan ilgili paketleme sorunları da vardır.

Genel ürün kalitesini ele almak-Bazı örnekler:

Başlangıç ​​reddi:
Plastik sargı, köpük ambalajlar veya etiketler, toz ve kiri çekerek yapışır ve ilaç ve gıda ambalajlarında yanlış uygulamaya veya kontaminasyona neden olur. Endüstriyel iyonizerler, statik eliminasyon, nötralizasyon ve kontrol için birincil araçlardır. Üretim süreçlerinde birikmiş statik elektriğe sahip olan çeşitli üretim alanlarına daha iyi uyum sağlamak için bar, nozul ve fan tiplerinde mevcutturlar.

Üretim reddediyor:
Plastik şişe şişirme ve sızdırmazlık için sıcaklık kontrolü, kaliteyi korumayı ve kurulum süresini kolaylaştırmayı sağlayan temel parametrelerden biridir. SMC, plastiğin soğutulması veya üretimden sonra sızdırmazlığın sağlanması söz konusu olduğunda, bunun üstesinden gelmek için eksiksiz bir çözüm yelpazesi sağlayacaktır. Dijital olarak kontrol edilebilirler.

Dijital kontrol ile performansı artırın
Performansı adreslemek için en iyi çözüm, dijital sensörler ve bağlı cihazlardır. Tüm ekipmanları dijitalleştirmek, üretim değişimini kolaylaştırmak, kurulum süresini azaltmak ve konfigürasyonların kaydedilmesini sağlamak için geniş bir ürün portföyümüze güveniyoruz. Etkili kestirimci bakımı uygulamaya ve tüm sistem performansını gerçek zamanlı olarak kontrol etmeye yardımcı olan sensörler ve anahtarlardır.

Duruş sürelerini ve bakım parametrelerini azaltmak ve dolayısıyla hassasiyet ve kaliteyi korumak için her ayrıntı çok önemlidir:
– Yüksek kaliteli sızdırmazlık.
– Plansız bakımı önlemek ve iş elemanlarının performansını garanti etmek için gerçek zamanlı izleme sağlayan akış veya basınç anahtarı.
– Bakım gerektirmeyen işlemler ve istikrarlı performans sunan daha az aşınmaya sahip metal sızdırmazlıklı iş elemanları.
– Hortum, kablo uzunluğunu ve ilgili basınç ve hassasiyet kayıplarını en aza indirmek için bir CAD aracı ile geliştirilebilir. Ek olarak; renkli hortumlar olası hataları azaltırken, kurulumu ve bakımı da kolaylaştıracaktır.
– İşaretlemeden önce, mükemmel bir konumlandırma için döner iş elemanları kullanılabilir ve yüzeyi hazırlamak için hava taşıyıcılar ile üfleme sonucu büyük bir yatırım getirisi sağlar.
– İş elemanlarımızdan herhangi birine uyarlanabilen standart manyetik anahtarlar.
– Hız ayar valfleri ile bakım veya ayarlar çok daha hızlı bir şekilde yapılabilir: Akışı ayarlamak için vidayı unutun ve değeri net bir şekilde görüntülemek için kullanıcı dostu göstergesini ve ayar düğmesini kullanın.
– SMC aynı zamanda, valf adasının çalışmasını kesintiye uğratmadan (hot swap) bir valfin değiştirilmesine izin veren valf sistemleri de sağlar.
– Bunun da ötesinde, pratik eğitim, operatörlerin basit sorunları hızlı bir şekilde çözmelerini sağlayacaktır.

Toplumun tüm üyelerinin ele alması gereken bir konu
Plastik kirliliği, toplumun tüm üyelerinin ele alması gereken bir konudur. Tüketiciler ve üreticiler olarak sürdürülebilir bilinçliyiz. Ancak bu, önümüzdeki 5 ilâ 10 yıl içinde birçok üretim zorluğunu içerecek. Bu zorluklar, tartışıldığı gibi OEE’yi ele alarak hafifletilebilecek makine modifikasyonlarında, daha yüksek maliyetlerde ve üretim belirsizliklerinde ortaya çıkar. SMC olarak, sürdürülebilir ambalajlamaya geçişte müşterilerimizi desteklemeye hazır yerel ambalajlamada eğitimli ekiplerimize güveniyoruz.

Haber Kaynağı: Makina Haber